Oprócz pokazów konkursowych, organizatorzy Football Film Festival przewidzieli ciekawą imprezę towarzyszącą. Działać będzie Piłkarskie Kino Letnie, w ramach którego można obejrzeć kilka ciekawych produkcji o futbolu. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
Piłkarskie Kino Letnie to specjalne pokazy filmów pozakonkursowych – format każdego z nich jest różny – które będzie można obejrzeć na dużym ekranie podczas trzech festiwalowych wieczorów.
Repertuar Piłkarskiego Kina Letniego
Poniedziałek, 5 sierpnia, godzina 20:30 – Taniec w narożniku (Dancing in the corner) w reżyserii Jana Bujnowskiego. Jest to fabularny film krótkometrażowy polskiej produkcji, nominowany do tegorocznej Złotej Palmy na festiwalu w Cannes.
Po upadku komunizmu w 1989 roku telewizory kolorowe nie są już w Polsce dobrem luksusowym. Ekrany w wielu polskich domach zaczynają bardziej przypominać rzeczywistość za oknem. Ale czy rzeczywistość jest naprawdę kolorowa?
Poniedziałek, 5 sierpnia, godzina 21:00 – Wiosna Smoków (The Dragon Spring) w reżyserii Jarosława Wszędybyła. Jest to pełnometrażowy film dokumentalny, opowiadający historię o pasji i walce z przeciwnościami losu.
Główny bohater – 25-letni Paweł, marzy o zostaniu trenerem Arsenalu Londyn. Ale przed nami długa droga. Na razie zamiast marzeń jest brutalna rzeczywistość. Pierwszą samodzielną pracą, jakiej się podejmuje, jest trenowanie najgorszej drużyny piłkarskiej w kraju – Red Dragons.
Ale dla niego to nie ma znaczenia. Młody trener jest niezwykle zmotywowany. Wierzy, że jeśli podoła tak trudnemu wyzwaniu, jakim jest trenowanie „przegranych”, będzie w stanie osiągnąć każdy cel, o jakim marzy – w tym pewnego dnia zostać trenerem Arsenalu.
Niestety, wkrótce staje przed poważnymi przeszkodami. Na sesjach treningowych pojawia się tylko dwóch lub trzech zawodników. Co więcej, relacje z prezesem klubu, początkowo całkiem dobre, zaczynają mocno się pogarszać. Paweł zdaje sobie sprawę, że praca, której się podjął, jest bardziej wymagająca, niż się spodziewał…
„Smocze źródło” to opowieść o outsiderach, którzy próbują pokonać własne słabości i pokonać przeciwności losu. W szerszej perspektywie jest to opowieść o surowym i bezwzględnym świecie futbolu. Mikrokosmos Czerwonych Smoków to tak naprawdę makrokosmos sportu jako takiego, a w szczególności piłki nożnej.
Wtorek, 6 sierpnia, godzina 20:00 – Diego (Diego Maradona) w reżyserii Asifa Kapadii. Głośny dokument biograficzny o pełnym kontrastów życiu najwybitniejszego piłkarza wszech czasów – Argentyńczyka Diego Armando Maradony. Jest to pełnometrażowy film dokumentalny produkcji brytyjskiej.
W mieście, w którym piłka to religia, Diego Maradona staje się świętym. Dla Neapolitańczyków nie liczyło się tylko to, jak zagra w każdym meczu piłkarz, fanów zaczęło interesować także prywatne życie bohatera miasta. Po pewnym czasie Diego nie był w stanie ruszyć się nigdzie sam, bez ochrony, ponieważ od razu otaczał go wianuszek oddanych kibiców proszących o autograf. Liczne skandale i zostawienie za sobą normalnego życia spowodowały, że Maradona nie potrafił udźwignąć swojej ogromnej sławy…
Czwartek, 8 sierpnia, godzina 20:30 – Mecz ostatniej szansy (Mean Machine) w reżyserii Barry’ego Skolnicka. Komediodramat o tematyce piłkarskiej ze świetną obsadą – w rolach głównych m.in.: Vinnie Jones, Jason Statham, David Hemmings. Jest to pełnometrażowy film fabularny produkcji brytyjsko-amerykańskiej.
Piłkarz Danny Meehan zostaje skazany na trzy lata więzienia za pobicie policjantów. W areszcie Danny otrzymuje propozycję „nie do odrzucenia”. Ma trenować policyjną drużynę futbolową. Meehan odmawia i w zamian proponuje naczelnikowi zorganizowanie meczu pomiędzy więźniami i strażnikami.